Peri- implantitis kezelése

Az implantátumok körül kialakuló gyulladás a fogágybetegséghez hasonlóan sokszor teljesen panaszmentes. Kialakulása a nem megfelelő szájhigiénián kívül, sokszor a nem megfelelő ellátásra vezethető vissza.

Az implantátumok elvesztésének, sikertelenségének a fő oka az ún. peri-implantitis. Kezdetben egy nyálkahártya gyulladás (ún. mucositis) alakul ki, ami önmagában még egy reverzibilis folyamat, ilyenkor csak az implantátumot körülvevő nyálkahártya kerül gyulladásba. Amennyiben ezt nem sikerült megállítani a gyulladás eléri a csontot és egy irreverzibilis csontlebomlás kezdődik hasonlóan, mint a fogágybetegségnél.

Az implantátumok körüli gyulladás az alábbi tényezőkre vagy azok valamelyikére vezethető vissza:

  • a beültetésre visszavezethető problémák (nem megfelelő tervezés és kivitelezés, az implantátum térbeli pozíciója nem megfelelő)
  • a fogpótlás kialakítása (nehezen tisztítható, ragasztott pótlásnál ragasztómaradék jelenléte, nem megfelelő felépítmények használata, nem megfelelő anyaghasználat)
  • páciensre visszavezethető tényezők (dohányzás, kontrollálatlan általános betegség pl. cukorbetegség, fogágybetegség, nem megfelelő szájhigiénia)
  • biomechanikai tényezők (erőeloszlás, túlterhelés)
  • biológiai tényezők (szövetek milyensége, pl. vékony-mobilis íny)

Az implantátumok felszíne alapvetően érdes, mivel a különböző felületkezelő eljárásokkal arra törekednek a gyártók, hogy minél nagyobb felszínen alakuljon ki erős és tartós kapcsolat a csontszövet és az implantátum felszíne között. A legnagyobb problémát ilyenkor az okozza, hogy a szabaddá vált implantátum felszínén sokkal jobban meg tudnak tapadni és elszaporodni a baktériumok, mint egy fog felszínén. Ezért a lefolyása is gyorsabb és agresszívabb, mint a fogágybetegségénél.

Megelőzés implantáció előtt:

  • A fennálló fogágybetegség (meglévő parodontális tasakok) jelentős kockázatot jelentenek az implantátum körüli gyulladás kialakulásában, ezért ebben az esetben implantáció előtt parodontális kezelést kell végezni, hogy csökkentsük a szájban lévő baktériumok mennyiségét
  • Megfelelő tervezés: amennyiben nem áll rendelkezésre megfelelő csontalapzat, úgy csontpótlásra lehet szükség. Nagyon vékony, illetve mobilis nyálkahártya esetén valamilyen ínykorrekció válhat szükségessé. Minél több szövet veszi körül az implantátumunkat, annál védettebb a baktériumokkal szemben.

Fontos hangsúlyozni, hogy az implantátumok körüli kialakuló gyulladás az esetek legnagyobb részében teljes panaszmentes, ezért nagyon nagy szerepe van a folyamatos ellenőrzésnek!

Fontos a rendszeres (félévente történő) ellenőrzés, professzionális szájhigiénés kezelés (fogkőeltávolítás), valamint évente röntgenfelvétel készítése.

Rendelőnkben szinte kizárólag cirkóniumból készülő csavarozható implantációs pótlásokat készítünk, amelyek legnagyobb előnye (azon kívül, hogy nem maradhat ragasztó az implantátum körül) az eltávolíthatóság, amit időnként meg is teszünk, így jobban ellenőrizhető az implantátumok és azokat körülvevő szövetek állapota.

Sajnos sokan nem tudják, hogy a fogpótlás ínyalatti része csak titán vagy cirkónium lehet, ez utóbbi még jobb ínytapadást biztosít. Sajnos sok olyan munkát látunk, ahol úgy készítettek el egy fogpótlást, hogy jelentős mennyiségű kerámia érintkezik az ínnyel, ahol valódi tapadás ezért nem tud kialakulni, gyulladás azonban annál inkább.

A peri-implantitis kezelése nagyon nehéz és egyelőre nem létezik teljesen biztos kezelési módszer. A kezelések a fertőzött implantátum felszín tisztítására törekszenek:
  • mechanikus tisztítás, speciális kürettek, kefék segítségével
  • speciális szónikus és homokfúvó készülékek (EMS)
  • kémia anyagokkal történő fertőtlenítés (pl klórhexidin)

Amennyiben ezek nem segítenek úgy a következő lépés a sebészi kezelés, ami állhat az implantátum felszínének elsimításából vagy jelenthet valamilyen regenerációs technika alkalmazását (csont vagy lágyszövet regeneráció). 

Sajnos sokszor a végső megoldás az érintett implantátum eltávolítása lehet.

Scroll to Top